Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Amazing Tiger från start till mål

18 juni 2013

Amazing Tiger har fått en riktigt bra start i tränare Peter Jardbys regi. I V4-omgångens inledande Falsterbo-löpning klev fyraåringen undan till en överlägsen seger. En prestation som skvallrar om att vi kan få se Amazing Tiger i lite större sammanhang framöver.

Amazing Tiger
Amazing Tiger och Dina Danekilde kontrollerade V4-inledningen från start till mål.

Tillsammans med Dina Danekilde tog Amazing Tiger genast hand om taktpinnen över de 1 730 meterna. I utgången av slutsvängen lämnade den fyraåringen sina sex konkurrenter bakom sig och accelererade undan till en överlägsen triumf på fina tiden 1,47.4. Treårige Halos In The Hall höll med knapp marginal undan till andraplatsen före Johnny Ola.

- Vår tanke är att Amazing Tiger ska bli lika bra som Prince Hamlet var ifjol. Dina fick instruktioner om sända fram honom till ledningen om ingen annan gjorde det och det visade sig vara en lyckad taktik. Så här långt har vi inga större planer för Amazing Tiger utan vi tar en start i taget, sade Peter Jardby, som äger Tiger Hill-sonen tillsammans med pappa Bo, syster Wiveka och Bo Andersson.

Amazing Tiger är uppfödd av Gestüt Karlshof i Tyskland och tog här sin tredje seger i den femte starten för året.

El Harra tog första segern

Ett utvändigt startspår var inget som hindrade El Harra från att infria favoritskapet i V4-2. Under den välridande lärlingen Valmir De Azeredo klev den irlandsfödde fuxvalacken resolut fram utvändigt om ledande Swedish Step runt slutsvängen och en bit in på upploppsrakan hade de båda hästarna skaffat sig ett rejält övertag till det övriga fältet. Över de avslutande 100 meterna fick Swedish Step ge upp duellen och El Harra kunde i relativt säker stil bärga karriärens första seger i femte försöket.

- Om vi bortser från det höga startspåret så var jag ganska övertygad om att El Harra skulle fixa den här uppgiften. 1 200 meter verkar vara rätt distans för honom. Vi testade 1 730 meter tidigare i år och det visade sig vara för långt, sade Bodil Hallencreutz, som äger El Harra tillsammans med sin dotter Emelie.

13 – lyckonumret för dagen

 

Startspår 13 visade sig vara ett vinnande utgångsläge även i V4-3, ännu en handicap över 1 200 meter. Andrés Polanco sände genast fram Gifted Lass till ledningen, svängde in på upploppet i ett par längders ledning och därefter var segern aldrig i fara. Lena Natt och Dags åttaåriga sto avgjorde med tre komfortabla längder före favoritspelade Alabama. Det här var Andrés Polancos första seger på Jägersro.

Första årssegern var det även för Gifted Lass, som varit ute i ganska tuffa gäng i sina senaste starter.

- Gifted Lass har haft lite otur tidigare i år, men får hon bara fronten så säljer hon sig dyrt. Kul att Andrés fick vinna med henne idag, sade Lena Natt och Dag.

Tur i oturen för Fredrik

I det här loppet ådrog sig Fredrik Johansson en skada på benet i samband med att Storm Swede bröt snett ut ur starboxarna. Fredrik fullföljde loppet utan stigbyglar och togs därefter om hand av sjukvårdspersonalen på banan.

- Foten bara slets ur stigbyglarna och jag hade inte en chans att hålla den kvar, berättar Fredrik, som efter bandagering tog sig in till akuten för att få benet närmare undersökt.

Lyckligtvis var det bara en rejäl stukning den här gången. Tur i oturen för Fredrik som haft två långa skadeuppehåll det senaste året.

- Just nu har jag väldigt ont i benet och det har svullnat upp ordentligt. Men jag räknar ändå med att kunna rida på lördag, säger Fredrik på torsdagseftermiddagen.

Stark sverigedebut av Wide Ranging

Spets och slut var det vinnande receptet den här lunchen. I V4-finalen tog Katharina Stenefeldts nyförvärv Wide Ranging genast hand om taktpinnen för Elione Chaves. Runt slutsvängen skakade den fint härstammade skimmelhingsten av sig sina närmaste konkurrenter och drog undan till en väldigt lätt seger i sin blott andra start i livet. Favoriten Fashion och Mrs Crow gjorde upp om placeringarna bakom vinnaren.

- Jag köpte Wide Ranging på auktion i England i våras. Det var ingen som ville lägga ett bud på honom så omedelbart efter han gått ur ringen sprang jag ut och köpte honom för en billig peng, sade Katharina Stenefeldt.

- Han har svarat väldigt fint på träningen de senaste månaderna. Med tanke på den fina härstamningen kan han säkert bli en nyttig häst framöver.

En V4-omgång som omsatte goda 1,6 miljoner kronor betalade 4 258 kronor för fyra rätt.

Favoriten avgjorde med huvud

Utanför streckspelet reds en kvalitativ uppgörelse över 2 400 meter. Wyclef och Annelie Hollstenius anförde det fem hästar starka fältet fram till upploppets början. Därefter tog Satang över tillsammans med Jacob Johansen. Favoritspelade Classical World var inte sen med att svara och de två hästarna utkämpade en fin duell över de avslutande 200 meterna. När mållinjen skars var det dock Classical World som hade huvudet först under Lennart Hammer.

- Visst blev det hårt sista biten, men Classical World var ganska lugnt tagen inför dagens start. Nu kommer vi tillbaka till GHR Gold Cup den 9 september och sedan blir det Skånska Fältrittklubbens Jubileumslöpning, sade Torben Christensen, som även tränar måltrean Take A Chance.

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

På fredag kväll är ett antal skandinaviska galoppörer åter ute i hetluften på Meydan-banan i Dubai. Oscar Berneklint-tränade Rebel’s Gamble tar sig an fjorton motståndare i en kvalitativ handicap över 1 400 meter på gräsbanan – aftonens femte uppgörelse.

Rebel’s Gamble gjorde sin första start för Oscar Berneklint för två veckor sedan. Då blev det en elfteplats bakom danske Great Wish i en 1 200 meter lång Listed-löpning. Den fyraåriga Dark Angel-sonen kommer säkert att vara framsatt med ett lopp i kroppen och nu är det alltså en handicap med lite andra förutsättningar. Den här gången får Rebel’s Gamble den brasilianska jockeyn Bernardo Pinheiro i sadeln.

Tränare Niels Petersen har två starthästar den här kvällen och båda kommer att ridas av Carlos Lopez. Rock of Cashel är först ut i kvällens tredje lopp, en handicap över 2 000 meter. Senare startar även Grey Tycoon i en handicap över korta 1 200 meter.

Ytterligare två skandinavisktränade hästar står som reserver inför fredagens tävlingar; Sunday Fudge och Mr Pirelli.

> Fullständiga startlistor finns på emiratesracing.com

30 januari 2026 | Notis Dansk dundersuccé i Dubai

Det blev en riktig jubelkväll för skandinavisk och dansk galopp i Dubai på fredagen. Först levererade Sören Jensen-tränade Taifuu en klockren prestation under Oliver Wilson. Lite senare på kvällen lämnade Great Wish från Bent Olsens stall motståndarna bakom sig i Listed-löpningen Dubai Sprint.

Danskuppfödda Taifuu, som i höstas spurtade hem både Appel Au Maitre Svealandlöpning och Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park, hade konserverat sin fina vinnarform på bästa sätt. Efter en perfekt ritt signerad Oliver Wilson lade Japan-dottern i en extra spurtväxel över de sista 200 meterna och säkrade en ny komfortabel viktoria i Mawj Stakes för treåriga ston. En prestation som belönades med hela 300 000 AED, motsvarande drygt 700 000 SEK.

Bakom Taifuu skar Veronika Jandova-tränade Sweet Sunshine mållinjen som sexa och Surpreme Shine från Oscar Berneklints stall slutade på en trettondeplats.

Den danska segereuforin blev naturligtvis inte mindre när Bent Olsens sprinter Great Wish gick ut och levererade sin livs prestation i Listed-löpningen Dubai Sprint. Franska toppjockeyn Mickael Barzalona hade fuxen perfekt positionerad redan från start och när Night of Thunder-avkomman fick marschorder drygades segergreppet snabbt ut till närmare två längder. Även den här prestationen var värd 300 000 AED.

I Dubai Sprint gjorde även Rebel’s Gamble sin första start för tränare Oscar Berneklint. Med Silvestre De Sousa vid tyglarna skar fyraåringen mållinjen som elva. Fredrik Reutersköld-tränade Lamborghini BF ströks dessvärre tidigare i veckan.

Från fredagens tävlingar på Meydan noterar vi även att:

  • Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks svarade för en riktigt fin insats som trea i den avslutande handicapen. Silvestre De Sousa red fyraåringen.
  • Oscar Berneklint-tränade Nocutsnobuts fick nöja sig med en niondeplats under Sandro De Paiva i kvällens inledande lopp, där Niels Petersen-tränade Bruce Almighty för övrigt var struken.
  • En sjätte- respektive niondeplats blev det för Niels Petersens Doc Holliday och Fredrik Reuterskiölds Ferrari BF bakom en överlägsen vinnare i en maidenlöpning för treåringar.

> Fullständiga resultat, lopprepriser och målfoton finns på emiratesracing.com

På fredag kväll startar inte mindre än elva skandinaviska hästar på den stora galoppbanan Meydan i Dubai. Ur svensk synvinkel ser Dubai Sprint (L), med en samlad prispott på motsvarande 1,2 miljoner kronor, lite extra intressant ut.

Här gör nämligen Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF sitt första framträdande i ökenlandet och får vår egen championjockey Elione Chaves i sadeln. I samma lopp sadlar Oscar Berneklint ut nyförvärvet Rebel’s Gamble. Den fyraåriga irlandsimporten kommer att ridas av toppjockeyn Silvestre De Sousa. De två svensktränade hästarna möter hela 13 konkurrenter i den 1 200 meter långa uppgörelsen, bland annat Great Wish från Bent Olsens stall i Danmark.

Redan i fredagens inledande treårslöpning på gräsbanan sadlar Oscar Berneklint ut Nocutsnobuts. Irlandsimporten, som segrade i Manoustielöpning på Jägersro i höstas, rids av Sandro De Paiva och möter bland annat Bruce Almighty från Niels Petersens stall.

Fredrik Reuterskiöld och Hästgruppen i Lund har ytterligare en starthäst i Ferrari BF. Tillsammans med Elione Chaves går treåringen ut i kvällens andra uppgörelse, en maidenlöpning för treåringar. USA-importen möter bland annat Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som i vanlig ordning rids av Carlos Lopez.

Tre skandinaviska ston ställer upp i aftonens tredje löpning. Oscar Berneklint-tränade Surpreme Shine har nu fått ett lopp i kroppen och får precis som i förra starten Rebecca Stålhandske i sadeln. Danska tränaren Sören Jensen sadlar ut Taifuu, vinnare av både Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris och Appel Au Maitre Svealandlöpning i höstas. Oliver Wilson rider det danskuppfödda stoet. Den skandinaviska trion fullbordas med Sweet Sunshine från Veronika Jandovás stall.

Nu har vi nämnt tio skandinaviska hästar och det återstår alltså ytterligare en. Det är Niels Petersen-tränade War Socks, som startar i fredagens avslutande handicap över 1 600 meter. Silvestre De Sousa rider fjolårets norska Derbyvinnare.

Tävlingarna på Meydan börjar klockan 14.30 svensk tid (17.30 lokalt). Startlistor till samtliga lopp finns som vanligt på emiratesracing.com.