Per-Anders tog hattrick på Övrevoll
[110428 Övrevoll] Per-Anders Gråberg rivstartade torsdagskvällens tävlingar på Övrevoll med att bokföra en fin hattrick med hästarna Cawett Cove, Zafir Zaid och Fricoteiro.

Per-Anders Gråberg tog en snygg hattrick på Övrevoll. Per-Anders Gråberg tog en snygg hattrick på Övrevoll. Efter en liten motig lunch på hemmabanan Täby Galopp i onsdags begav Per-Anders Gråberg sig till den norska huvudstadsbanan Övrevoll på torsdagen. Här gick det betydligt bättre. Fjolårets svenska championjockey inledde kvällen med en snygg trippel.

Först ut var treårige Cawett Cove, som efter en lite avvaktande inledning närmast railen kunde kliva undan till en lätt seger före stallkompisen Milly (R Olechea) över upploppet. Hawk Wing-sonen tränas av Niels Petersen.

Per-Anders bytte snabbt om till en ny ägardress för att i den följande novislöpningen lotsa Zafir Zaid till en garanterat efterlängtad viktoria. Efter 48 starter och sex andraplatser tidigare i karriären fick den Åsa Edvardsson-tränade sexåringen äntligen göra sitt första besök i vinnarcirkeln. Den som väntar på något gott…

Gråbergs hattrick fullbordades slutligen ombord på Fricoteiro i en Elitlöpning över fullvuxna 2 400 meter. En bit in på upploppet tackade ekipaget länge ledande Nosferatu (Rafael Schistl) för draghjälpen och accelererade undan till en säker seger före den gott avslutande stallkamraten Bank of Burden (F Johansson). Båda hästarna tränas av Niels Petersen.

Fin revansch för Midnight Eagle

För två veckor sedan svarade Midnight Eagle för en stark prestation i ett lopp på Övrevoll. Dessvärre blev loppet upphävt på grund av att en startboxgrind aldrig gick upp. Men den här torsdagslunchen fick den sexårige Eagle Day-sonen sin revansch. Trots ett dåligt startspår och en vid slutsväng kunde den Susanne Sivrup-Ronenqvist-tränade sexåringen bärga en komfortabel spurtseger tillsammans med Dina Danekilde. Förstapriset var värt 22 000 norska kronor.

Från tävlingarna noterar vi även att…

...svenska lärlingen Anna Pilroth fick förtroendet att rida toppsprintern Simian för tränare Wido Neuroth. Den chansen förvaltade hon på bästa sätt genom att lotsa den svenskfödde valacken till en säker viktoria.

Fredrik Johansson fick avsluta kvällen med en överlägsen seger ombord på Cathrine Erichsen-tränade Buckham.

Senast uppdaterad ( 2011-04-28 23:54 )