Direktspel till Klampenborgs stora jubileumsdag
[100522] För 100 år sedan reds det första galopploppet på Klampenborg. Det firar den danska huvudstadsbanan med en stor jubileumsdag på måndag, annandag pingst. Bland annat rids årets två första klassiska löpningar i Skandinavien, Mowerinalöb och Dansk 2 000 Guineas. ATG arrangerar spel till hela tävlingsdagen.

På måndag är det galoppfest i Köpenhamn.På måndag är det galoppfest i Köpenhamn.Klampenborg kan presentera ett riktigt fint jubileumsprogram. Inte mindre än hälften av eftermiddagens tio löpningar har en samlad prispott på över 100 000 danska kronor.  Mest intressant på förhand är naturligtvis de två klassiska löpningarna, 2000 Guineas och stonas Mowerinalöb.

Hemmaseger i 2000 Guineas

Dansk 2 000 Guineas för hingstar och valacker rids över 1 600 meter och har en självskriven förhandsfavorit i hemmahästen Sir Randolph. Den Sören Jensen-tränade Academy Award-sonen var aldrig sämre än tvåa under sina nio starter under fjolåret och med ett formtal på 80 är han högst rankad i det tolv hästar starka startfältet.

Om favoriten skulle ha en dålig dag är loppet vidöppet. Stallkompisen Sir Henry matchades mot de bästa ifjol. Tränare Hanne Bechmann har två spännande namn i Bye Bye Bandit och Larchmont, som båda var etta i sina debuter på tävlingsovalen. Den förstnämnde får dessutom den irländske toppjockeyn Edward Ahern på ryggen. I loppet hittar vi även en svensk deltagare i form av Calva från Ole Larsens stall.

Neuroth-duo gör upp i Mowerina

Alyshakeys övertygade stort under fjolårssäsognen och vann bland annat Götalandlöpning på Jägersro.Alyshakeys övertygade stort under fjolårssäsognen och vann bland annat Götalandlöpning på Jägersro.I stonas Mowerinalöb sadlar norske stortränaren Wido Neuroth ut två riktigt starka kort i Alyshakeys och Wellness.

De båda stallkompisarna avslutade fjolårssäsongen på bästa sätt med att ta hem Götalandlöpning respektive Svenskt Kriterium på Jägersros finaldag. Med ett handicaptal på hisnande 90 ska Alyshakeys normalt vara klart starkast i duon. Men en svag årsdebut samt det faktum att hon fortfarande inte vunnit över 1 600 meter är två frågetecken. Att Wellness står distans råder det däremot inga tvivel om.

I niohästarsfältet hittar vi även tre hästar från tränare Lennart Jr Reuterskiöld; Half Dane, Me Legend och Western Memory. Den sistnämnda är högst handicapad i trion (hc 79). Half Dane årsdebuterade dock på ett riktigt fint sätt på Klampenborgs gräsoval för ett par veckor sedan och är kanske den av stallets hästar som ska tillskrivas störst chanser.

För alla som har möjlighet rekommenderar vi ett besök på vackra Klampenborg på måndag. Första start är kl 13.00. Kan du inte ta dig över Sundet så går det utmärkt att följa loppen i ATG-live. ATG arrangerar spel till hela tävlingsdagen. Du kan spela V5 samt Vinnare, Plats, Komb och Trio i samtliga lopp.

Om du vill veta mer:
> Spelinfo – ATG.se
> Danskt programblad (pdf)
> Klampenborg Galopbane

Senast uppdaterad ( 2010-05-22 12:05 )