Stalkontrakt på Täby Galopp (2)
[111012 – av Sandra Brolin] Med anledning av att jag, amatörtränare Sandra Brolin, bett om att få överta Barry McGanns stall på Täby Galopp den 1 november, efter att han lämnar sitt stall.

Öppet brev till
Gunnar Werner, VD Svensk Galopp
Nicholas Cordrey, sportchef
Kopia till: Bo Rosenqvist, Helena Gärtner

Jag avser att köpa McGanns walker och får hjälp med köpesumman 150.000 kr av min delägare Lisbeth Bolin. En förutsättning är då att jag också kan få kontrakt på hans stall.

Jag har för närvarande 5 hästar i träning tillsammans med delägare och avser att köpa in 2 till på åringsauktionen den 8 oktober. Jag kommer därefter att ha max 9 hästar i träning.

Jag fick OK av Bo Rosenqvist att överta stallet om jag går proffstränarkursen i november. Vilket jag inte har planer på att göra.

Anledningen till att jag inte vill bli proffstränare än är att jag vill fortsätta att kunna rida i amatörlöpningar. Enligt licensbestämmelserna går det ju ej att vara proffstränare och samtidigt amatörryttare.

Jag vill också kunna växa in i sporten i min egen takt och på sikt, kanske tre år, bli proffstränare. För dagen äger jag också ett annat företag som säljer värmepumpar och hästarna räknas därför inte som huvudsyssla.

Jag blev både oerhört ledsen, frustrerad och ställde mig väldigt frågande när jag vid samtal med Helena Gärtner av henne fick höra; ”att vi hellre ger stallet till någon hårt satsande”.

Vad är då jag med 5 hästar och ska med delägare köpa 2 till?

Bo Rosenqvist sade - vid vårt senaste samtal - att ”vi hellre låter stallet stå tomt än låter dig få det”.

Man blir motarbetad hela tiden och - på grund av det - ganska nära att ge upp det här med galopphästar över huvud taget.

Enligt BR står ingen annan på kö för stallet och då det dessutom finns ett flertal andra amatörtränare med stallkontrakt på Täby, varav en så sent som i vintras fick det före två proffstränare som stod på kö, undrar man vad som krävs egentligen.

Det är svårt att motivera och attrahera både befintliga delägare och nya delägare när jag inte har något stall till mina hästar. Det kan knappast vara det Gunnar Werner menar med det han skriver i sin senaste blogg på Svensk Galopps hemsida:

Galoppens tillväxt :

- Att hela galoppsporten måste växa och välkomna alla.

- Ett fortsatt fokus på att rekrytera och ta väl hand om våra hästägare.

Vad jag erfar så agerar man precis åt motsatt håll.

Det i en tid när tränare och hästägare drar ned på sina verksamheter och det råder ett svagt köpintresse på hästmarknaden (se resultat Roslövsholmsauktionen).

Jag och mina delägare satsar, vi hade EN häst den här tiden i fjol (Blades of Glory), vi köpte TVÅ åringar på auktionen i fjol, jag tog ut amatörtränarlicens, därefter har vi köpt ytterligare TVÅ hästar varav en i England och nu tänker vi köpa två åringar till. Det är kanske inga miljonhästar men de kostar lika mycket att träna och kräver lika mycket skötsel och vi tävlar med dem i de lopp vi kan finna. En del har gjort riktigt bra ifrån sig.

Har Svensk Galopp råd att förlora NÅGON ägare och tränare - när hela galoppsporten måste växa och välkomna alla, med fortsatt fokus på att rekrytera och ta väl hand om våra hästägare (GW:s ord).

Framför allt behöver mina hästar ett stall att stå i. Vare sig jag är proffs- eller amatörtränare (vilket bara en titel).

Med vänliga hälsningar

Sandra Brolin, amatörtränare-, ryttare och hästägare, Täby Galopp


[111012 – av Gunnar Werner] Det är många av oss som gläds åt och uppmärksammar dina framgångar. Senast i söndags på Täby Galopp tog du en ny fin seger.

När vi meddelat dig att vi tyvärr inte har möjlighet att hyra ut det stall Barry McGann kommer att lämna till dig, är det inte för att motarbeta dig.

Vår sport behöver hårt satsande människor och du är onekligen en av dessa.

Det är en annan hårt satsande tränare, proffstränare Mikael Tjernström, som i kraft av att han är just proffstränare har företräde som hyresgäst och just därför kommer att bli hyresgästen efter det att Barry lämnar sitt nuvarande stall.

Den regel vi tillämpar är just den att det är proffstränarna som har företräde på Täby anläggningen.

Du är mer än välkommen som hyresgäst hos oss på Angarn.

Vi hoppas, som Helena Gärtner och du tidigare diskuterat, att om du vill fortsätta din karriär och få den dokumenterad, genomgår vår proffstränarutbildning och ansöker om jockeylicens.

Gör du detta ökar möjligheterna för oss att kunna erbjuda dig plats på Täby Galopps stallbacke.

Vi hoppas att detta besked inte sätter några krokben för din fortsatta satsning framåt utan att du tar ett ytterligare kliv framåt i en fortsatt satsning där proffstränarkursen onekligen är ett viktigt steg.

Med vänliga hälsningar
Gunnar Werner, VD Svensk Galopp